Analizy statystyczne i pomoc w pracach doktorskich.

Analizy statystyczne i pomoc w pracach doktorskich może być prosta lub trudna. Zależy jak leży.

Wiele osób uważa, że praca doktorska należy do jednych z trudniejszych prac. W zasadzie tak jest. Prace habilitacyjne należą już raczej do podsumowania dorobku naukowego doktora. Niemniej praca doktorska podlega bardzo krytycznej ocenie przez recenzentów dla tego poza kwestiami teoretycznymi, aspekty techniczne takie jak metodologia i analizy statystyczne są bardzo krytycznie oceniane z perspektywy poprawności, wyśrubowania i optymalnego wykorzystania ich potencjału.

W celu wykonania analizy statystycznej do doktoratu najlepiej skorzystać z pomocy statystycznej firm oferujących tego typu usługi (tak jak to robią firmy pozycjonerskie zajmujące się optymalizacją i pozycjonowaniem stron w internecie) . Niewątpliwie wybranie odpowiedniego dostawy rozwiązań statystycznych jest sukcesem powodzenia projektu polegającego na statystycznej obróbce danych.

Doktoraty można podzielić na 4 typy  – łatwe i trudne teoretycznie oraz proste i skomplikowane analizy statystyczne .

Jedne mogą polegać na opracowywaniu trudnych zagadnień teoretycznych i łatwych statystykach, drugie mogą również elaborować ciężkie teorie które wymagją zaawansowanych analiz statystycznych, trzecie opierają się o proste teorie i łatwe analizy statystyczne, a czwarte, jak możemy się domyślać, dotyczą łatwych teorii, niemniej są one osadzone w skomplikowanych statystykach (np. teoria dyskontowania). W przypadku prac doktorskich polegających na tych trudniejszych analizach wydaje się rozsądnym skorzystanie z doświadczenia firm statystycznych i usługodawców. Drugą oczywiście opcją jest nauczenie się tych wszystkich analiz, ale zwykle zajmuje to dużo czasu i zasobów. Usługi statystyczne są tanie, a ich realizacja jest zazwyczaj szybka. Czasem jednak trzeba trochę zapłacić. Wynika to z faktu, że niektóre prace doktorskie polegają na niesamowicie wyśrubowanych metodologiach, które wymagają zaawansowanych technik statystycznych, a nie kiedy całych struktur statystycznych odzwierciedlających mechanikę funkcjonowania danego zjawiska. Niewątpliwe do takich analiz można zaklasyfikować metodę SEM (ang. struktural equation modeling). Użycie takich metod pozwala na specyfikację i estymację funkcji całego modelu teoretycznego. Jeśli praca doktorska wymaga użycia takiej metody to można skorzystać z pomocy statystycznej przy takiej analizie. Jest to niezwykle trudna analiza polegająca na użyciu wiedzy, doświadczenia i intuicji. Jej przewaga wynika z tego, że jest to kompleksowa metoda mogąca podsumować wszystko co jest z wiązane z badaną teorią. W pracach doktorskich analiza statystyczna polega właśnie nad elaboracją i rozwinięciem danej teorii na kolejne obszary np. wykorzystanie teorii kontroli działania Juliusa Kuhla na obszary związane z obszarem zarządzania finansami (śledzeniem wydatków, oszczędzaniem, wiązaniem końca z końcem i planowaniem). Dla doktorantow którzy mają tak trudne zagadnienia do statystycznego podsumowania mogą czuć się bezsilni w obliczu trudów związanych do dopasowaniem modelu teoretycznego do zebranych w badaniu danych.

Powyżej opisane problemy rozwiązują znakomicie firmy zajmujące się pomocą statystyczną.

Tak zaawansowane problemy w pracach doktorskich są dla nich codziennością. Firma statystyczna średnio dziennie wykonuje pół projektu lub jeden projekt statystyczny. W tym w ciągu roku podlicza z 40 doktoratów, z czego połowa wymaga wykorzystania zaawansowanych analiz statystycznych polegających między innymi na modelowaniu równań strukturalnych lub innych zaawansowanych analiz statystycznych takich jak sieci kohonena, analiz czynnikowych, analiz skupień lub modeli klasyfikacyjnych takich jak modele regresji logistycznej lub drzew decyzyjnych.

Pomoc statystyczna w firmie zajmującej się analizą danych może być oszczędnością czasu i energii doktoranta.

Naukowcy powinni zajmować się nauką i rozwojem teorii, a statystycy powinni zajmować się tym co wykonują najlepiej, czyli analizami statystycznymi i przetwarzaniem danych. Firmy statystyczne potrafią wykonywać doskonałe opracowania statystyczne wystarczy poprosić o ich próbki pracy i przykładowe takie opracowania. Ponad to zwykle wchodząc na stronę firmy statystycznej można od razu podjąć decyzję o wyborze danego dostawcy ze względu na to, że porządne firmy prowadzą blogi statystyczne na których ciągle kontynuują narrację związaną z zagadnieniami w których się specjalizują, interesują i oferują.

Blogi statystyczne takich firm są niezwykłą kopalnią informacji na temat metodologii i statystyk.

Dzięki tym informacjom można się zapoznać co dana firma wykonuje i w czym jest dobra. Ponad to dzięki takim rozwiązaniom można określić czy dana firma statystyczna życie i nadal wykonuje analizy statystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *