Kredyt na samochód – gotówkowy czy samochodowy?

Chcąc kupić kupić nowy albo używany samochód rozwiązaniem, które z reguły przychodzi nam na myśl jest kredyt samochodowy. Czasami jednak zastanawiamy się nad skorzystaniem na ten cel z kredytu gotówkowego. Pragnąc skorzystać z optymalnego źródła finansowania wiele osób, zastanawia się jednak, co okaże się dla nich bardziej opłacalne, czy będzie to kredyt samochodowy, czy gotówkowy.

Kredyt samochodowy znacznie różni się od gotówkowego i wskazane jest zrozumieć co najmniej zasadnicze z tych różnic. Jest to o tyle ważne, ze pozwoli nam pojąć, który z nich będzie dla nas lepszy i w jakich okolicznościach. Dużo tutaj zależy od wieku pojazdu, który mamy zamiar nabyć oraz od kondycji finansowej pożyczkobiorcy.

Patrząc na standardowy kredyt na auto z minimalnym wkładem własnym lub bez niego nie znajdziemy zbyt wielkich różnic między tymi kredytami. Jednak trzeba podkreślić, że w przypadku gotówkowego odpadnie nam koszt ubezpieczenia autocasco. Największe różnice się uwidaczniają kiedy spojrzymy na sposób pobrania oraz spłaty kredu samochodowego. Otóż biorąc finansowanie możemy zadeklarować swój udział własny oraz określić sposób spłaty odsetek. Najciekawszym rozwiązaniem jest kredyt na samochód z dużym wkładem własnym blisko 50-60% dostępny w banku należącym do producenta pojazdu. W tej sytuacji po znacznej wpłacie początkowej końcówkę dopłacamy po uzgodnionym czasie bez odsetek.

Odnośnie zabezpieczeń warto zaakcentować, że przy kredycie gotówkowym nie są one wymagane, tymczasem w przypadku samochodowego mogą wystąpić różne formy zabezpieczenia. Z reguły napotykanymi formami zabezpieczeń jest przywłaszczenie oraz cesja polisy AC na bank lub też depozyt karty pojazdu, co jest jednak zależne od banku finansującego oraz jego regulaminów kredytowania.