Na czym polega kolokacja serwerów?

Czasami zachodzi potrzeba przeniesienia z serwerem z jednej lokalizacji do serwerowni umieszczonej w zupełnie innym miejscu. Może to być oczywiście podyktowane wieloma bardzo różnymi względami. Czasami zależy nam na tym aby wraz ze zmianą siedziby firmy przenieść jednocześnie i komputery obsługujące nasze usługi sieciowe. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest tak zwana kolokacja serwerów.

Na czym w praktyce polega kolokacja?

Jeżeli nie chcemy wykupić serwera od dostawcy tego typu usług ale planujemy raczej wstawić do jego serwerowni własną maszynę, możemy rozważyć usługę polegającą na wypożyczeniu poniekąd miejsca w serwerowni. Tego typu rozwiązania to nic innego jak kolokacja serwerów – rozwiązanie bardzo często wybierane przez firmy lub osoby prywatne,  które dysponują odpowiednim serwerem, ale potrzebują zapewnić mu łącze o odpowiedniej przepustowości.

Kolokacja czy własna serwerownia?

W wielu przypadkach musimy zainwestować w własne serwery ale nie stać nas lub z różnych względów nie chcemy wybudować własnej serwerowni. Dobrym pomysłem i skutecznym wyjściem z takiej sytuacji jest kolokacja serwerów,  czyli możliwość umieszczenia swojej maszyny wśród innych komputerów w parku maszynowym dużego dostawcy.

Zalety kolokacji

Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania jest oczywiście zwolnienie nas z większości obowiązków administracyjnych.  Serwerownie dużych dostawców korzystają też z odpowiedniej i mocnej infrastruktury oraz mają dostęp do bardzo szybkiej sieci o dużej przepustowości, do której nasz serwer będzie w takim wypadku podłączony.